niedziela, 20 marca 2016

Przeznaczenie


Tytuł: Przeznaczenie
Autor: Sara Nikola Maczkowska
Kategoria: fantastyka, literatura młodzieżowa
 
Ocena:  ★ ★ ★ ★

Siedemnastoletnia Ashley Morgan przeprowadza się na cztery miesiące do Paryża. Poznaje tam nowych przyjaciół, którzy - jak się później okaże - mają magiczne zdolności.
Historia opowiadająca o więzi między człowiekiem a zwierzęciem, przyjaźni, miłości, zdradzie i przede wszystkim o sile przeznaczenia.

Kiedy dowiedziałam się, że znajoma wydała książkę, od razu wiedziałam, że będę musiała ją przeczytać. Byłam niezwykle ciekawa, co może wyjść spod pióra piętnastoletniej osoby, na jakim poziomie będzie taki debiut, toteż jak najszybciej się o tym przekonałam.
Ashley razem z tatą przeprowadziła się do Paryża. Nowa szkoła, nowi przyjaciele i co za tym idzie - nowe przygody. Dziewczyna szybko została wplątana w czarodziejski świat. W ciągu czterech miesięcy, które spędziła w stolicy Francji, okazało się, że sama posiada nietypowe umiejętności, a także że nadejdzie moment, w którym będzie zmuszona je wykorzystać... Czy dziewczynie uda się uratować świat?
Na na samym początku należy wspomnieć, iż pozycja liczy zaledwie sto trzydzieści sześć stron, dlatego lektura trwała bardzo krótko, a autorka miała małe pole do popisu. Akcja książki musiała bardzo szybko się rozwinąć, a wszystkie wydarzenia zostały opisane niezbyt szczegółowo.
Większość tekstu stanowią dialogi, dlatego o zdarzeniach dowiadujemy się głównie z wypowiedzi bohaterów. W dodatku były one momentami zbyt dziecinne, zwłaszcza jak na siedemnastoletnich bohaterów. Zdecydowanie za mało znajdowało się tu opisów, przez co tekst nie był plastyczny, a w niektórych momentach czytelnik mógł czuć się nieco zagubiony, zwłaszcza, że wbrew pozorom, autorka stworzyła całkiem skomplikowany świat przedstawiony.
W książce występuje wątek miłosny. I niestety, także w tym przypadku bohaterowie zachowywali się dziecinnie. W związku z tym, jak króciutka jest ta pozycja, Ashley zdobyła przyjaciół już w jeden dzień. A w końcu przyjacielem jest osoba nam dobrze znana, przynajmniej w realnym życiu tak jest...
Największym mankamentem, który bardzo mnie irytował podczas lektury, była duża ilość błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz językowych. Dla mnie jest to co najmniej  dziwne, że osoba ucząca się w gimnazjum, potrafi dostrzec błędy, które najwyraźniej fachowcy od korekty pominęli...
Styl autorki pozostawił dużo do obiecania. Zdania są bardzo krótkie, często kilka z kolei zawierają spójnik i.


Choć trochę tu ponarzekałam, to tak naprawdę Przeznaczenie czytało mi się bardzo szybko, ale co najważniejsze - przyjemnie. Przede wszystkim fabuła oraz świat przedstawiony były oryginalne, w niczym niepodobne do pozostałych pozycji tego gatunku. Autorka miała naprawdę świetny pomysł, choć nieco gorsze okazało się już wykorzystanie jego. Mimo wszystko pokładam nadzieje w być może kolejnych tytułach wydanych przez S.N. Maczkowską. Recenzja króciutka, bo i pozycja  krótka :)Normalność ma wiele znaczeń [...].

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem książki S. N. Maczkowskiej pt. Przeznaczenie, musicie napisać maila z prośbą na adres: redakcja@kupksiazke.eu. Dodatkowo na blogu autorki (iamamateurwriter.blogspot.com) możecie zapoznać się z kilkoma pierwszymi rozdziałami!