niedziela, 3 kwietnia 2016

Starter


Tytuł: Starter
Cykl: Starter - tom 1
Autor: Lissa Price
Wydawnictwo: Albatros
Kategoria: fantastyka

Ocena:  ★ ★ ★ ★
Callie straciła rodziców, kiedy wojna bakteriologiczna zmiotła z powierzchni ziemi wszystkich w wieku między 20 a 60 lat. Ona i jej młodszy brat, Tyler, uciekają, aby mieszkać na odludziu wraz z przyjacielem Michaelem, i walczą z regenatami, którzy byliby w stanie zabić ich choćby dla ciastka.
Jedyną nadzieją Callie jest „Prime Destinations”, niepokojące miejsce w Beverly Hills, rządzone przez tajemniczą postać znaną jako Old Man. Ukrywa nastolatków, aby wypożyczyć ich ciała Endersom – seniorom, którzy chcą być znowu młodzi. Callie wie, że pozyskane w ten sposób pieniądze utrzymają ją, Tylera i Michaela żywych, więc zgadza się być dawcą. Ale neurochip, który został umieszczony w jej głowie, ma awarię i Callie budzi się w życiu Helen – kobiety, która wypożyczyła jej ciało. Mieszka w jej domu, jeździ jej samochodami i umawia się z wnukiem senatora. Wszystko wygląda jak w bajce, dopóki Callie nie odkrywa, że Helen zamierza robić coś więcej, niż tylko imprezować – a plany Prime Destinations są dużo gorsze, niż Callie mogła sobie kiedykolwiek wyobrazić…


Muszę się przyznać, że ta błyszcząca, piękna, nowoczesna okładka jest dobrą zachętą do lektury Startera! Czyż nie przyciąga ona wzroku? Ja także podległam jej wyglądzie i od razu zabrałam się za lekturę. Powiem szczerze, że książkę tę czytałam dosyć dawno, niemniej jednak wciąż ją uwielbiam!
Kiedy zaczęłam czytać ten tytuł, od razu wiedziałam, że jest to pozycja dla mnie. Każdy fan science-fiction pokocha wizję przyszłości Lissy Price!
Ludzie zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe: Starterów, Middlerów oraz Enderów. Ci pierwsi to nastolatkowie. Po wojnie bakteriologicznej zostało ich naprawdę niewielu. Rodzice większość z nich także nie żyją, dlatego młodzież walczy o swoje jedzenie, czy odpowiednie (choć niewygodne, brudne i niebezpieczne) lokum dla całego swojego rodzeństwa. W mieszkaniach panuje przerażająca bieda. Przedstawicielami tej grupy jest Michael, Callie oraz jej młodszy brat, Tyler. Chłopiec jest chory. Jedyną możliwością zdobycia leków oraz uratowania jego jest wypożyczenie ciała dziewczyny Enderowi. Ci to najbogatsza społeczność w podeszłym wieku. Przeszczepiają umysł do ciał młodszych. Podczas takiego zabiegu Callie dowiaduje się o wielu niebezpieczeństwach we współczesnym świecie oraz o nieprawidłowościach w prawie i sposobie działania państwa. 
Jak widzicie, świat przedstawiony jest niezwykle ciekawy, ale i też skomplikowany. Podział wiekowy, wojna bakteriologiczna, nowoczesna medycyna, przeszczep umysłów... To wszystko sprawia, że czytelnik z łatwością odnajduje się w świecie przedstawionym Starterów, Middlerów i Enderów. Jednak z podobnym motywem, czyli zamianą mózgów i ciał spotkałam się już w Intruzie Stephenie Meyer.
Ponadto w książce spotykamy się z dobrze już nam znanym schematem: ratowaniem świata przez tylko kilku nastolatków. Jednak Lissa Price spojrzała na ten temat świeżym okiem  i mimo wszystko jej świat przedstawiony był oryginalny.
Akcja jest bardzo zawrotna, a powieść wielowątkowa. Jak w większości tytułów tego gatunku, znajdziemy tu nawet odrobinę wątku miłosnego, jednak nie martwcie się: jest on świetnie poprowadzony i wcale nie kończy się on tak, jakbyśmy się tego spodziewali... 
Fabuła choć jest nieco oklepana, to tak samo, jak z wcześniej wspomnianymi motywami wykorzystanymi przez autorkę, wydaje nam się nowa.
Rozdziały kończą się w takich momentach, że czytelnikowi trudno jest odmówić następnego (Skąd ja to znam? :D). Muszę przyznać, że autorka umiejętnie trzyma nas w niepewności oraz ciekawości. I choć parę wątków pod koniec książki zostało zakończonych,  to część z nich nie i ostatnie strony sprawiły, że zaraz potem musiałam chwycić drugi tom. Tak właśnie się stało, bo lekturę Endera mam również za sobą.


Jeśli jeszcze nie zaciekawiłam Was dostatecznie, to przedstawię wszystkie aspekty tej powieści w kilku punktach!
1. Masz dość dobrze Ci znanych schematów walki jednego nastolatka z całym systemem państwa? To dobrze, bo Lissa Price przedstawiła tu zupełnie inną wersję tego motywu.
2. Akcja książki jest niewiarygodnie szybka.
3. Gwarantuję Ci nieprzespaną noc ;)
4. Niezwykle ciekawy świat przedstawiony.
5. Nieprzesłodzony wątek miłosny.