wtorek, 25 lutego 2014

Disney a książka

Ostatnio zrobiłam sobie z przyjaciółką maraton filmów Disney'a. Były tam między innymi "Piękna i Bestia", "Tarzan" itd. Jednak nie raz trafiałam już na artykuły na temat pierwotnych wersji bajek. Postanowiłam zagłębić się w ten temat i przedstawić Wam niektóre z nich.Kopciuszek - w wersji Braci Grimm, książę rozsmarowuje smołę na schodach pałacu w nadziei, że Kopciuszek tam utknie podczas ucieczki. Jednak został tam tylko but. Gdy nasz książę szuka jego właścicielki, obie jej siostry obcinają sobie część stopy by móc się w pantofelek zmieścić (jedna palec, druga piętę). I tu powstają dwie wersje, które znalazłam. W obu zdradzają je ślady krwi na buciku, lecz w jednej za kłamstwo na ślubie wydziobują im oczy ptaki, a w drugiej ludzie.


Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków - królowa posyła łowcę, żeby zabił Śnieżkę, a jako dowód przyniósł płuca i wątrobę. Jednak nie jest on w stanie jej zabić, więc zaniósł jej organy dzika. Królowa przekonana, że to dziewczyny - zjada je. Następnie próbuje zabić ją jeszcze 2 razy (zbyt mocno zaciśnięty gorset, zatruty grzebyk), jednak dopiero za trzecim (zatrute jabłko) jej się to udaje. Przybywa książę i wyciąga ją ze szklanej trumny i wtedy z jej gardła wypada owe jabłko. Dziewczyna się budzi i młodzi postanawiają się pobrać. Na ślub zostaje zaproszona także królowa. Zmuszają ją do tańca w rozżarzonych do czerwoności żelaznych butach, a potem traci głowę.
Mała syrenka - Arielka dowiaduje się, że książę postanawia poślubić inną kobietę (myśli, że to ona go uratowała, a dziewczyna nie może mu nic powiedzieć, bo nie ma języka, który dała w zamian za nogi). Zrozpaczona dowiaduje się, że nie umrze, jeśli zabije księcia, jednak nie może tego zrobić, więc rzuca się w morskie fale i tonie.Dzwonnik z Notre Dame - Frollo adoptuje Quasimoda. Po jakimś czasie popada w obłęd na punkcie Esmeraldy, młodej cyganki. Namawia Quasimoda, żeby ją porwał. Zostaje on jednak złapany i aresztowany przez żołnierza Phoebusa, w którym dziewczyna się zakochuje. Quasimodo zostaje skazany na publiczne tortury, a Phoebus (który był już zaręczony) aranżuje randkę z Esmeraldą. Frollo płaci mu, żeby z krzaków mógł podglądać ich. Później w przypływie zazdrości sztyletuje go i znika pod zasłoną nocy. Dziewczynę oskarżają o morderstwo i torturami zmuszają do przyznania się do winy. Skazują ją na śmierć przez powieszenie. Quasimodo ratuje ją z opresji i daje schronienie w Notre Dame, gdzie Frollo próbuje ją zgwałcić. Quasimodo znów ją ratuje, a Frollo daje jej na chwilę spokój by zająć się przybranym synem. W tym wszystkim obiecuje Esmeraldzie, że uwolni ją od szubienicy, jeśli podaruje mu swoją miłość, ale dziewczyna odrzuca kuszącą propozycję, więc on wydaje ją władzom miasta. Wieszają ją, a Frollo śmieje się na ten widok. Później Quasimodo zrzuca go z wieży, a sam udaje się do miejsca gdzie są wszystkie trupy skazańców. Przytula ją i w takiej pozycji znajdują później ich szkielety.

Może ktoś z Was słyszał o pierwotnych wersjach innych bajek? 

 ~ Nastka