czwartek, 24 kwietnia 2014

"Czarne Historie. Głupia Śmierć"

 
Tytuł: Czarne Historie. Głupia Śmierć
Producent: G3
Kategoria: horror, kryminał
Ocena: ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★Tym razem postanowiłam wyrazić swoją opinię nie na temat książki, lecz znanej większości grze. W moje ręce wpadła wersja limitowana popularnych "Czarnych Historii" - "Głupia Śmierć", choć nigdy wcześniej nie miałam styczności z tradycyjną edycją.
"Czarne Historie" nie są ani grą planszową, ani karcianą, a także nie można w nich wyłonić zwycięzcy, nie zlicza się punktów. Zestaw zawiera jednak zbiór kart. Z jednej strony znajduje się pełne opowiadanie o śmierci, z drugiej natomiast tylko jego fragment. Celem jest odkrycie pełnej historii, którą zna tylko Mistrz Gry - czyli przeczytał obie strony karty. Choć może to się wydawać dziwne osobom, które przeczytały choć jedną historię, są one prawdziwe - wydarzyły się naprawdę.
Jak zabawa sprawdziła się w praktyce? Wypróbowałam ją na rodzinie i znajomych. Zawodnicy mieli od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Każdy z nich miał szansę być Mistrzem Gry.  Zgadywanie według opisu gry powinno trwać od 2 do 222 minut - całkiem sporo wynosi różnica. Każda z historii była opisana w średnio dwóch zdaniach. Niektóry sprawiły naprawdę dużo trudności i uważam, że opisy w nich są zbyt ogólne. Reszta natomiast były... powiedziałabym: średnio trudne, ale na pewno nie łatwe - i nie jest to tylko moja opinia. Jednak bez względu na wiek gracza, każdemu zabawa przypadła do gustu. 


Podsumowując, gra jest przeznaczona dla graczy w szerokim przedziale wiekowym, choć polecam ją szczególnie osobom starszym. Idealna na imprezę czy jakąkolwiek inną okazję, ale wymaga czasu, a także myślenia - dla niektórych oczywiście może  to stanowić problem. ;) Każda z kart jest zadziwiająca, niektóre budzą przerażenie, a inne powodują, że na twarzach uczestników pojawia się uśmiech. "Czarne Historie. Głupia Śmierć" zawiera aż 52 kart, dzięki czemu grać można przez długi czas. Podoba mi się to, że zabawa ta zawiera fabułę - a nawet ich wiele. Grze z pewnością należy się 9 gwiazdek.